Էդուարդ Շարմազանովը հանդիպել է Վյաչեսլավ Վոլոդինի հետ
Մարտի 26-ին Սանկտ Պետերբուրգի Տավրիկյան պալատում ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ, Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության խորհրդարանական վեհաժողովում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության ղեկավար Էդուարդ Շարմազանովը հանդիպել է ՌԴ ԴԺ Պետական դումայի նախագահ Վյաչեսլավ Վոլոդինի հետ:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը կարեւորել են հայ-ռուսական դաշնակցային հարաբերությունների զարգացումը, միջխորհրդարանական համագործակցության խորացումը եւ միջազգային հարթակներում խորհրդարանական պատվիրակությունների համակարգված աշխատանքը:
ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը մասնավորապես նշել է. «Այս տարի ապրիլի 3-ին լրանում է Հայաստանի եւ Ռուսաստանի միջեւ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 25-ամյակը: Այս տարիների ընթացքում երկկողմ հարաբերություններում արձանագրվել են բազում հաջողություններ, որոնցում առանձնակի դերակատարում ունի նաեւ երկու երկրների խորհրդարանների միջեւ համագործակցությունը»:
Հանդիպման ընթացքում կողմերն անդրադարձել են նաեւ տարածաշրջանային խնդիրներին: Որպես ՀԱՊԿ ԽՎ-ում հայկական պատվիրակության ղեկավար՝ Էդուարդ Շարմազանովն ընդգծել է. «Մենք գտնում ենք, որ բոլոր հակամարտությունները պետք է կարգավորվեն բացառապես խաղաղ ճանապարհով եւ այդ առումով դրական ենք գնահատում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության, այդ թվում Ռուսաստանի ջանքերը՝ ԼՂ հակամարտության խաղաղ կարգավորման ուղղությամբ: Միեւնույն ժամանակ դատապարտելի ենք համարում Ադրբեջանի ապակառուցողական գործողությունները, որոնք հակասում են թե՛ հայտնի 3 սկզբունքներին եւ թե՛ 2016 թվականի հոկտեմբերի 14-ին ՀԱՊԿ անդամ երկրների նախագահների հայտարարությունների ոգուն: Նման ապակառուցողական քաղաքականությունը չպետք է անարձագանք մնա ՀԱՊԿ ԽՎ-ի պատգամավորների կողմից»:
Կողմերն անդրադարձել են նաեւ ԵԱՏՄ շրջանակում համագործակցության ընդլայնման հեռանկարներին:
Վյաչեսլավ Վոլոդինն իր հերթին կարեւորել է բարեկամ երկու երկրների եւ ժողովուրդների դաշնակցային հարաբերությունների զարգացումը եւ այդ համատեքստում ընդգծել հայ եւ ռուս խորհրդարանականների առավել սերտ շփումները: Պարոն Վոլոդինը համոզմունք է հայտնել, որ ՀԱՊԿ անդամ երկրների պատգամավորները եւ հայ ու ռուս խորհրդարանականները՝ որպես դաշնակիցներ, պետք է միմյանց աջակցեն միջազգային կառույցներում:

Э.Шармазанов встретился с В.Володиным
26 марта в Таврическом дворце Санкт-Петербурга вице-спикер НС, глава делегации НС РА в ПА ОДКБ Э.Шармазанов встретился с председателем Госдумы ФС РФ В.Володиным.
В ходе встречи стороны подчеркнули важность развития армяно-российских союзнических отношений, углубления межпарламентского сотрудничества и согласованной работы парламентских делегаций на международных площадках.
Вице-спикер НС Э.Шармазанов, в частности, отметил: “3 апреля этого года исполняется 25-летие установления дипломатических отношений между Арменией и Россией. За эти годы в двусторонних отношениях зафиксированы многочисленные успехи, в которых особую роль играет сотрудничество между парламентами обеих стран”.
На встрече стороны обратились также к региональным проблемам.  Как глава делегации НС РА в ПА ОДКБ Э.Шармазанов подчеркнул: “Мы считаем, что все конфликты должны регулироваться исключительно мирным путем, и в этом плане положительно оцениваем усилия сопредседателей Минской группы ОБСЕ, в том числе и России, в мирном урегулировании Нагорно-Карабахского конфликта. В то же время считаем предосудительными деструктивные действия Азербайджана, которые противоречат как трем известным принципам, так и духу заявлений президентов стран-членов ОДКБ от 14 октября 2016 г. Такая неконструктивная политика не должна быть проигнорирована депутатами ПА ОДКБ”.
Собеседники коснулись также перспектив расширения сотрудничества в рамках ЕАЭС.
В.Володин в свою очередь подчеркнул важность развития союзнических отношений двух дружественных стран и народов и в этом русле выделил необходимость более тесных контактов между армянскими и российскими парламентариями. Он подчеркнул, что депутаты стран-членов ОДКБ и армянские и российские парламентарии, как союзники, должны поддерживать друг друга в международных структурах.