Էդուարդ Շարմազանովը հանդիպել է Վյաչեսլավ Վոլոդինի հետ
Մարտի 26-ին Սանկտ Պետերբուրգի Տավրիկյան պալատում ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ, Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության խորհրդարանական վեհաժողովում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության ղեկավար Էդուարդ Շարմազանովը հանդիպել է ՌԴ ԴԺ Պետական դումայի նախագահ Վյաչեսլավ Վոլոդինի հետ:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը կարեւորել են հայ-ռուսական դաշնակցային հարաբերությունների զարգացումը, միջխորհրդարանական համագործակցության խորացումը եւ միջազգային հարթակներում խորհրդարանական պատվիրակությունների համակարգված աշխատանքը:
ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը մասնավորապես նշել է. «Այս տարի ապրիլի 3-ին լրանում է Հայաստանի եւ Ռուսաստանի միջեւ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 25-ամյակը: Այս տարիների ընթացքում երկկողմ հարաբերություններում արձանագրվել են բազում հաջողություններ, որոնցում առանձնակի դերակատարում ունի նաեւ երկու երկրների խորհրդարանների միջեւ համագործակցությունը»:
Հանդիպման ընթացքում կողմերն անդրադարձել են նաեւ տարածաշրջանային խնդիրներին: Որպես ՀԱՊԿ ԽՎ-ում հայկական պատվիրակության ղեկավար՝ Էդուարդ Շարմազանովն ընդգծել է. «Մենք գտնում ենք, որ բոլոր հակամարտությունները պետք է կարգավորվեն բացառապես խաղաղ ճանապարհով եւ այդ առումով դրական ենք գնահատում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության, այդ թվում Ռուսաստանի ջանքերը՝ ԼՂ հակամարտության խաղաղ կարգավորման ուղղությամբ: Միեւնույն ժամանակ դատապարտելի ենք համարում Ադրբեջանի ապակառուցողական գործողությունները, որոնք հակասում են թե՛ հայտնի 3 սկզբունքներին եւ թե՛ 2016 թվականի հոկտեմբերի 14-ին ՀԱՊԿ անդամ երկրների նախագահների հայտարարությունների ոգուն: Նման ապակառուցողական քաղաքականությունը չպետք է անարձագանք մնա ՀԱՊԿ ԽՎ-ի պատգամավորների կողմից»:
Կողմերն անդրադարձել են նաեւ ԵԱՏՄ շրջանակում համագործակցության ընդլայնման հեռանկարներին:
Վյաչեսլավ Վոլոդինն իր հերթին կարեւորել է բարեկամ երկու երկրների եւ ժողովուրդների դաշնակցային հարաբերությունների զարգացումը եւ այդ համատեքստում ընդգծել հայ եւ ռուս խորհրդարանականների առավել սերտ շփումները: Պարոն Վոլոդինը համոզմունք է հայտնել, որ ՀԱՊԿ անդամ երկրների պատգամավորները եւ հայ ու ռուս խորհրդարանականները՝ որպես դաշնակիցներ, պետք է միմյանց աջակցեն միջազգային կառույցներում:

Eduard Sharmazanov Meets with Vyacheslav Volodin
On March 26, in Tavrichesky Palace of Saint Petersburg the RA NA Deputy Speaker, the Head of the RA NA Delegation to the Parliamentary Assembly of the Collective Security Treaty Organization (CSTO PA) Eduard Sharmazanov met with the Speaker of the RF FA State Duma Vyacheslav Volodin.
In the course of the meeting the sides highlighted the development of the Armenian-Russian allied relations, the deepening of inter-parliamentary cooperation and the coordinated work of the parliamentary delegations on international platforms.
The NA Deputy Speaker Eduard Sharmazanov noted particularly: “This year on April 3, we mark the 25th anniversary of the establishment of the diplomatic relations between Armenia and Russia. During these years numerous successes were registered in bilateral relations, where the cooperation between the parliaments of the two countries also has special role.”
During the meeting the sides also touched upon the regional problems. As Head of the Armenian Delegation to CSTO PA, Eduard Sharmazanov underlined: “We find that all conflicts should be settled exclusively through peaceful means and in that respect we positively assess the efforts of the OSCE Minsk Group Co-Chairmanship, including Russia, in the direction of the NK conflict peaceful settlement. At the same time we consider condemnable Azerbaijan’s deconstructive actions, which contradict both 3 well-known principles and the spirit of the statements by the Chairs of the CSTO member countries on October 14, 2016. Such deconstructive policy should not remain without response by the CSTO PA deputies.”
The parties also talked about the perspectives of the expansion of cooperation within EEU format.
In his turn Vyacheslav Volodin emphasized the development of the allied relations of the two countries and peoples and in that context underscored the closer contacts of the Armenian and Russian parliamentarians. Mr Volodin expressed conviction that the deputies of the CSTO PA countries and the Armenian and Russian parliamentarians as allies, should support each other in the international structures.